zajímavé místo v srdci Českého středohoří

Virtuální naučná stezka

„POD KUBAČKOU“

ZÁKLADNÍ ÚDAJE:

 

Začátek VNS:

Litochovice nad Labem, náves - navazuje na poslední zastavení NS PORTA BOHEMICA

Konec VNS:

Dubický kostelík sv.Barbory

Délka:

7 km

Počet zastavení:

10

Převýšení:

220 m

Zaměření:

sociální geografie, etnografie, geonika, ekologie, geologie, mineralogie, petrografie, historie, archeologie, botanika, zoologie, zemědělství a chovatelství, lesnictví, ovocnářství, rybářství, těžba surovin, technika a j.

Typ stezky:

pro pěší

Náročnost:

střední

Čas pro prohlídku:

cca 3 hodiny

Značení:

fyzicky neexistuje

Doba návštěvy:

bez omezení

Mapa:

České středohoří

 

klikni kurzorem do mapy

  

LOKALIZACE

 

Místní část:

Litochovice n.L., Prackovice n.L., Dubičky

Území obce:

Prackovice n.L., Řehlovice

Území NUTS 4:

CZ0423, CZ0427

Okres Litoměřice, Ústí n.L.

Území NUTS 3:

CZ042

Ústecký kraj

Území NUTS 2:

CZ04

Severozápad

Turistická oblast:

13 České středohoří a Žatecko

Turistický region:

Severozápadní Čechy

POPIS TRASY VNS "POD KUBAČKOU":

Trasa naučné stezky začíná v Litochovicích nad Labem (1. zastavení VNS). Začátek stezky zde navazuje na dvě stávající značené turistické trasy. Na zelenou od M. Žernosek, která je umocněna naučnou stezkou "PORTA BOHEMICA"  a také na žlutou tur.trasu od Dobkoviček, ale hlavně má návaznost na železniční trať Praha – Ústí n. L. ( ž.st. Litochovice ), či silnici č.30 Lovosice – Ústí n. L. Trasa je vedena z Litochovic  podél Labe (k 2. zastavení VNS a 3. zastavení VNS) a následně do Prackovic n. L. ke kostelu sv. Matouše (4. zastavení VNS). Odtud trasa pokračuje přes náves - po staré okresní sinici ke křížku ( nedaleko je 5. zastavení VNS ). Potom trasa pokračuje polní cestou k lesu (k 6. zastavení VNS). Velmi pěkný úsek trasy stoupá podle bezejmenného potůčku sevřeným kaňonovitým údolím t.zv. Uhelnou strouhou vzhůru k novému dálničnímu mostu na D8, propojujícímu tunel Prackovice s tunelem Radejčín (7. zastavení VNS) a konečně nahoru po spádnici k rozhledně u Radejčína (8. zastavení VNS). Zde už máme za sebou nejnáročnější úsek cesty a pěkným rozhledem z rozhledny by putování po VNS mohlo být zakončeno (k ž.st. ČD Radejčín je to po žluté tur. trase cca 0,5 km). To bychom se ale připravili o třešničku na dortu - tou je místo s nejznámějším  a nejfotografovanějším pohledem do labského údolí od dubického kostelíku sv. Barbory (pohled na labský meandr pod Deblíkem je posledním 9. zastavením VNS). Na tomto místě nutno podotknouti, že toto místo zde není jedinou vyhlídkou. Nedaleko kouzelné vyhlídky u Dubického kostelíka je další vyhlídkový bod na vrchu Výsluní -t.zv. Doerellova vyhlídka. Nebo další nádherné vyhlídky: Z Dubického kopce (358m ), vyhlídka od TV převaděče na kótě 333 či vyhlídka Mlynářův kámen (kříž). Výšlap může být zakončen sestupem do Dolních Zálezel (ž.st. ČD), ale nemusí. Vzhledem k tomu, že tato VNS má z obou konců návaznost na existující turistické trasy, lze ji libovolně rozšířit třeba i na celodenní výlet.

Menu po levé straně těchto stránek odkazuje na jednotlivá  zastavení VNS. Některá zastavení jsou dále strukturována do dílčích  tématických bloků. V samotném textu naleznete  hypertextové odkazy (zvýrazněné podtržítkem)  na další, související zajímavé stránky na webu, obsahující zajímavé texty a pěkné fotografie. Stačí na ně kliknout. Klidně  si tedy odskočte, ale nezapomeňte se zase vrátit na VNS !

 

A teď už rovnou na  START !

© Všechna práva vyhrazena. Založeno 21. prosince 2012

Tvorba www stránek zdarmaWebnode